Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena  Wartość 
Przed korektą
 
 
 
 
Po korekcie
 
 
 
 
Korekta
Przed korektą
Po korekcie
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Rachunek korygujący
Ordynacja podatkowa oraz prawo podatkowe nie wskazuje metod korygowania błędnie wystawionych rachunków uproszczonych. Dokumenty księgowe zawsze powinny być zawsze zgodne ze stanem faktycznym, zatem błędy na rachunkach również powinny być korygowane. Poniższy formularz umożliwia wystawienie rachunku korygującego, który zawiera wszystkie dane znajdujące się na dokumencie pierwotnym oraz wskazuje pozycje, które są przedmiotem korekty.


Czym jest rachunek korygujący?

W polskim prawie podatkowym nie istnieje pojęcie "rachunek korygujący". Przyjęły się jednak dwie sytuacji, w których nazwa ta jest używana: w przypadku chęci/konieczności poprawienia błędów na wystawionym wcześniej rachunku oraz w przypadku chęci/konieczności wprowadzenia poprawek, które korygowane są zwykle przez notę korygującą.


Jak skorygować błędy wykorzystując w tym celu rachunek korygujący?

W zależności od uznanej interpretacji użycia rachunku korygującego, aby poprawnie skorygować błędy należy przestrzegać zasad przewidzianych dla takich sytuacji przy wystawianiu rachunków albo ustalonych dla noty korygującej.


O czym należy pamiętać wystawiając rachunek korygujący?

Wystawiając rachunek korygujący należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dokument był czytelny i jasno wskazywał czego dotyczy błąd, a tym samym - do czego odnosi się korekta.