Nota księgowa
Nota księgowa - dokument, uniwersalny dowód księgowy wystawiany i/lub przyjmowany przez organizacje pozarządowe, w przypadku rozliczeń dokonywanych pomiędzy partnerami - rozliczenia wewnątrzwspólnotowe dotyczące płacenia składek członkowskich, przy umowach dotacji, itp..
W jakich sytuacjach wystawia się notę księgową?
Notę księgową wystawiamy w razie chęci obciążenia kontrahenta, gdy dana transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT. Stosowana jest w przypadku konieczności skorygowania pomyłek na wystawionych dokumentach księgowych, naliczania kar umownych lub odsetek, a także chęci przeniesienia na nabywcę kosztów, które nie podlegają podatkowi VAT czy roszczeń związanych z wypłatą odszkodowań.
Jakie rozróżniamy rodzaje not księgowych?
Rozróżniamy trzy rodzaje not księgowych: uznaniową, obciążeniową oraz obciążeniowo-uznaniową.
Kto wystawia notę księgową?
Notę księgową wystawia przedsiębiorca (bądź upoważniony przez niego pracownik), który chce obciążyć swojego kontrahenta z tytułu transakcji niepodlegających opodatkowaniu VAT. Noty księgowe stosowane są najczęściej przez organizacje pozarządowe. Dokument wystawiany jest w dwóch egzemplarzach (oryginał dla odbiorcy, kopia dla wystawcy).
Czy można wystawić notę księgową w innej walucie niż złotówki?
W przypadku operacji, które dotyczą innej waluty, konieczne będzie dokonanie przeliczenia na złotówki (zgodnie z kursem obowiązującym w dniu wystawienia noty).
W jaki sposób zaksięgować notę księgową?
Aby poprawnie zaksięgować notę księgową należy ująć ją w księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Koszty z noty księgowej nie podlegają VAT.