Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena  Wartość 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Dowód wewnętrzny
Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów mówi, że wydatki przedsiębiorcy mogą zostać udokumentowane między innymi za pomocą faktury, rachunku lub dowodu wewnętrznego. W sytuacjach gdy transakcja nie wymaga faktury VAT można ją zaksięgować do księgi przychodów i rozchodów za pomocą wystawienia dowodu wewnętrznego. Zgodnie z paragrafem 14 ustęp 2 rozporządzenia o KPiR z dnia 26 sierpnia 2003 do sytuacji takich należy między innymi zakup od krajowego producenta lub hodowcy produktów roślinnych nieprzerobionych sposobem przemysłowych, zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych czy opłaty sądowe i notarialne.


Jakie dane/informacje powinny być zawarte na dowodzie wewnętrznym?

Dokumenty wewnętrzne muszą być zaopatrzone w datę oraz podpisy osób, które dokonywały wydatków oraz określać 1. przy zakupie: nazwe? towaru, ilos?c?, cene? jednostkowa? oraz wartos?c?. 2. w innych przypadkach: przedmiot operacji gospodarczych oraz wysokos?c? kosztu (wydatku). Sam dokument powinien być sporządzony bezpośrednio przez przedsiębiorcę.


W jakich sytuacjach wystawia się dowód wewnętrzny?

Dowód wewnętrzny wystawia się w przypadku transakcji, które nie wymagają wystawienia faktury. Dokładny zakres czynności ujęty został w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia dnia 23 grudnia 2019 r. w paragrafie 13 punkt 2.


W jaki sposób księguje się dowód wewnętrzny?

Dowód wewnętrzny stanowi dokument księgowy, który należy/wystarczy ująć w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR).


Wzór dowodu wewnętrznego
Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór dowodu wewnętrznego, tutaj można pobrać ten przykładowy dokument w wersji PDF!
Dowód wewnętrzny wzór