Dowód sprzedaży - definicja
Dowód sprzedaży to dokument, który zgodnie z nazwą potwierdza transakcję sprzedaży. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest dokumentem księgowym, ale handlowym. Nie podlega ewidencji. Jest za to przydatny w różnych sytuacjach, np. przy zwrocie, wymianie czy reklamacji towaru albo przy dochodzeniu praw gwarancyjnych. Dowody sprzedaży wydaje się w momencie, gdy sprzedawca nie jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, a nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Dokumentem potwierdzającym nabycie produktu bądź usługi może być każdy dokument, który zawiera podstawowe dane, konieczne dla tego typu pism.
Kiedy wystawia się dowód sprzedaży?
Dowody sprzedaży wystawia się w dwóch sytuacjach. Przyczyną przygotowania takiego dokumentu z reguły jest: sprzedaż wysyłkowa - w tym przypadku za moment powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty albo dostarczenia towaru do nabywcy (zazwyczaj znaczenie ma to, co nastąpiło pierwsze). Przychód ze sprzedaży wykazuje się w ewidencji na podstawie sumy sprzedaży z danego dnia, wynikającej ze zbiorczego zestawienia wystawionych dokumentów potwierdzających sprzedaż; sprzedaż stacjonarna bez kasy fiskalnej - przychód bezrachunkowy powinien być udokumentowany przy pomocy ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, czyli w formie zbroszurowanej (w przypadku czynnych podatników VAT stanowi podstawę dla księgowania przychodów KPiR i rejestrze VAT sprzedaży.
Dowód sprzedaży - co musi zawierać?
Przede wszystkim muszą się w nim znaleźć: określenie wystawcy albo wskazanie stron (podanie nazw i adresów) uczestniczących w transakcji; data wystawienia dokumentu oraz data dokonania transakcji (jeżeli daty te są tożsame, wystarczy pojedynczy zapis); przedmiot transakcji, jego ilościowe określenie (jeśli jest wymierny) oraz jego wartość; podpisy stron (osób uprawnionych do udokumentowania takiej operacji gospodarczej).
Księgowanie dowodów sprzedaży
Dowody sprzedaży nie są księgowane w ewidencjach, ponieważ w życie weszła nowa struktura JPK V7, czyli standard pliku z uproszczeniem zbioru danych o transakcjach zakupu i sprzedaży. Zgodnie ze zmianami, sprzedaż bezrachunkowa jest wykazywana zbiorczo na podstawie sumy sprzedaży z danego dnia. Oznacza się ją za pomocą skrótu WEW.
Dowód sprzedaży - co warto wiedzieć?
Wiele osób nie wie, czym właściwie jest dowód sprzedaży. Dokument ten jest bardzo ważny, szczególnie w branży e-commerce. Wydaje się go osobom fizycznym zamiast paragonu, dlatego jest przydatny w przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Z tego artykułu dowiesz się, jaką ma formę, jakie informacje powinien zawierać oraz jak się go księguje. Przykładem dowodu sprzedaży jest umowa kupna-sprzedaży zawarta z osobą fizyczną. Taki dokument w pewnym sensie zastępuje paragon, ale oczywiście nie zawsze może być wystawiony zamiast niego. Podmioty prawnie zobowiązane do fiskalizacji sprzedaży muszą prowadzić ewidencję. Każdy przedsiębiorca sprzedający towary osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej ma obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, jeśli jej wartość przekracza w roku podatkowym 20 000 zł.